2020-08-06 

Obalanie mitów stomatologicznych- Kamień nazębny bierze się z twardej wody

 

MIT!

Kamień nazębny to zwapniona płytka nazębna.

Płytka jest to biały miękki nalot,”kożuszek''widoczny na zębach, jeśli niedokładnie je wyszczotkujemy. Można ją odczuwać jako szorstkość zębów gdy przesunie się językiem po szkliwie. Powinna być usuwana tylko poprzez jej mechaniczne uszkodzenie a więc podczas zabiegów higienicznych: szczotkowania zębów, oczyszczania przestrzeni międzyzębowych ( np. nitkowania).

Płytka która składa się głównie z bakterii, jeśli nie jest systematycznie usuwana mineralizuje się tworząc kamień nazębny, którego nie da się już usunąć za pomocą szczoteczki. Do istniejących już złogów kamienia nazębnego, przyklejają się kolejne warstwy płytki nazębnej powodując eskalację złogów. Tworzą się one zarówno naddziąsłowo jak i głębiej- poddziąsłowo.

Inne czynniki mogące dodatnio wpływać na szybkość odkładania się kamienia to m.in. wysokie pH śliny czy niektóre leki. Kamień nazębny należy usuwać w gabinecie stomatologicznym, najlepiej raz na 6 miesięcy, ( chyba, że nasza higienistka lub stomatolog zaleci inną częstotliwość).


Wróć